تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ تیر ۹۴.::. ساعت : ۱۱:۵۷ ب.ظ

درخشش بانوان زیبدی در مسابقات بومی محلی

bazi boomi

دبیر هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی شهرستان گناباد (خراسان رضوی) از کسب عنوان قهرمانی تیم طناب کشی بانوان بهاباد در مسابقات شهرستان خبر داد.

 اصغرصادقیان در گفت و گو با خبرنگار ما ابراز کرد: در این دوره از مسابقات ۱۰ تیم از روستاهای بخش کاخک و بخش مرکزی شهرستان گناباد شرکت نمودند که در دو رشته طناب کشی و دژبال با همدیگر به رقابت پرداختند که در مسابقه طناب کشی تیم نسیبه و عفاف بهاباد و شهدای زیبد به ترتیب مقامهای اول تا سوم این دوره از مسابقات را کسب کردند. وی اظهار کرد این مسابقات به مدت یک روز به میزبانی دهستان زیبد برگزار شد اما در رشته دژبال که یکی از رشته های مهیج زیر مجموعه هیات روستای عشایری و بازیهای بومی محلی میباشد تیمهای انقلاب زیبد، عفاف و نسیبه بهاباد به ترتیب مقامهای اول تا سوم این مسابقات را کسب کردند. صادقیان در پایان از دهیاری و شورای اسلامی دهستان زیبد که میزبانی این دوره از مسابقات را بر عهده داشتند و همچنین خانمها لشکری و توحیدی پور که داوری این مسابقات را بر عهده داشتند تشکر و سپاسگزاری نمود.

حسین شاهدوست ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستان گناباد در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: امروزه یکی از دغدغه های بسیاری از کارشناسان فرهنگی دور شدن مردم کشورمان از هویت و تمدن خود است و مردم روز به روز از آداب نیک و پسندیده، عقاید و زندگی ساده گذشته دور می شوند حتی بازیهای سنتی و محلی جای خود را به بازیهای خشن کامپیوتری داده است.

 خانم لشکری دبیر اجرایی این دوره از مسابقات بیان داشت که ورزش و بازی‌های بومی محلی بخشی از هویت ساکنان مناطق کشور و بخشی از میراث فرهنگی کشورمان در حوزه ورزش است که در شادی و نشاط مردم نقش بسزایی دارد. وی افزود: بازی‌های بومی محلی گنجینه‌ای از هویت و فرهنگ تاریخی ما است که علاوه بر جنبه‌های نشاط، پیوستگی عمیقی با معیشت مردم در دوره‌های گذشته دارد. وی گفت: رشته طناب کشی و دژبال از رشته های مهیج زیر مجموعه هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی است که شاهد استقبال بالای بانوان روستای گناباد در این رشته ها هستیم.

در این دوره از مسابقات تیمهای روستاهای روشناوند، بیمرغ، مند، قنبرآباد، بهاباد (۲تیم)، رهن، سنو و زیبد (۲تیم) شرکت داشتند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.