تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ مرداد ۹۴.::. ساعت : ۶:۰۹ ب.ظ

فروش کشتمان؛ آری یا نه؟

Untitled-1

Untitled-1

مسئله فروش آذوقه موجود در کشتمان زیبد در تابستان و پاییز هر سال بعنوان یک دغدغه عمومی بین کشاورزان و همچنین دامداران روستا مطرح می شود.

کشاورزان اگر تصمیم به فروش کشتمان داشته باشند با یک سری مشکلات و اگر تصمیم به فروش نداشته باشند با یک سری دیگر از مشکلات مواجه اند.

در حالت اول که کشتمان فروش می رود و پول آن صرف امور عمرانی روستا بويژه قنات می شود، برخی دامداران با بی انصافی تمام به اراضی و باغات و حتی محصولات کشاورزان تجاوز میکنند و پرداخت پول و خرید کشتمان را دستاویزی برای اینکار خود میدانند. بعلاوه اینکه حضور دام در اراضی موجب خساراتی به خاک زمین، جوی های آب، درختان و … می شود.

در حالتی که کشتمان فروش نمی رود تعداد بسیار اندکی دامدار با کمال بی شرمی قرق اراضی را می شکنند و بصورت مخفیانه و گاهاً شبانه خسارات جبران ناپذیری به محصولات کشاورزان وارد می آورند. وارد آوردن خسارات گاهی از روی لجبازی و عناد بخصوص با کسانی است که با فروش مخالفت کرده اند.

یک تصور اشتباه عمومی هم اینست که بعضی از مردم تصور میکنند شورای اسلامی میتواند تصمیم گیر این ماجرا در فروش و عدم فروش یا برخورد با دامداران متخلف باشد حال آنکه قانونگذار تصمیم نهاد رسمی شورای اسلامی را در خصوص فروش یا عدم فروش بی اثر دانسته و آنرا از اختیارات مالکین می داند. همچنین مقرر می دارد در صورتی با دامدار خاطی برخورد میشود که شاکی خصوصی (همان مالک زمین) دادخواستی به دادسرا ارائه دهد که آنهم بدلایل مختلف از جمله: رودربایستی ها یا ترس از ورود خسارات بیشتر از ناحیه متخلف و … معمولاً انجام نمی شود.

برای حل این مسئله پیشنهاد دیگری هم وجود دارد و آن اینست که:

حال که مالکین به هر دلیل گفته شده و ناگفته قادر به تأمین امنیت محصولات خود نیستند، کشتمان به فروش برسد به شکلی که با یک نفر از دامداران بعنوان نماینده دامداران قراردادی منعقد شود و آن شخص در ضمن قرارداد متعهد شود ضمن پرداخت کل مبلغ، چنانچه از ناحیه هر دامدار دیگری خسارتی به محصولات کسی وارد آید کلیه خسارات وارده بر وی را بپردازد و مسئولیت تأمین امنیت کشتمان را بر عهده بگیرد.

این پیشنهاد گرچه مورد توافق اکثر دامداران قرار گرفته اما در جلسه ای که شب گذشته (جمعه ۹ مردادماه) توسط مالکین پس از نماز مغرب و عشاء در مسجدجامع برگزار شد پس از بحث و بررسی فراوان و بیان نظرات هر دو طیف به رأی گذاشته شد که نهایتاً اکثریت حاضر با اصل فروش کشتمان مخالفت کردند.

با اتخاذ این تصمیم چند مورد ضروری است:

– دامداران عزیز رعایت حقوق کشاورزان را داشته باشند و بدانند که تجاوز به مال و حقوق آنها هم خلاف شرع و هم خلاف قانون است و متجاوزان باید پاسخگو باشند.

– کشاورزان نهایت حفاظت از محصولات خود را انجام دهند و در صورت مشاهده تخلف و تجاوز دامدار، بدون رودربایستی و بجهت حفظ مصالح عموم، تا مجازات متخلف موضوع را پیگیری حقوقی نمایند. همچنین احیاناً اگر دامداری اشتهار به این کار دارد با نوشتن استشهادیه ای عمومی با امضای جمع کثیری از مالکین و تقدیم به مقامات قضایی برخورد قاطع با متخلف انجام می شود.

– نکته آخر اینکه در بین همه این مسایل جای خالی اقتدار پلیس و دستگاه ناظم جامعه بشدت احساس می شود که از مقامات محترم قضایی و انتظامی تقاضای توجه بیشتر به این موضوع را داریم.

forooshe-keshtman-(5) forooshe-keshtman-(1) forooshe-keshtman-(2) forooshe-keshtman-(3) forooshe-keshtman-(4)

دیدگاه خود را به ما بگویید.