تاریخ انتشار :شنبه ۳۰ خرداد ۹۴.::. ساعت : ۲:۵۷ ب.ظ

وقتی حضرت عباس هم کارگر کوره آجرپزی می شود!!!

Haj-alii1

متن ذیل قسمتی از مصاحبه خبرنگار نشریه پنجره زیبد با مرحوم حاج علی صادقی نسب، پیرغلام اباعبدالله(ع) و پدر بزرگوار امام جمعه محترم شهرستان است که در سال ۱۳۹۱ به چاپ رسید و روایتی از شکل گیری اولین گروه منسجم شبیه خوانی و تعزیه در زیبد است:

 

Haj-alii1

با سلام .

حاج اقای صادقی نسب؛

شما را بعنوان یکی از پیشکسوتان شبیه خوانی و تعزیه در زیبد می شناسند.از سوابق خود بگویید و از اینکه از چه زمانی شبیه خوانی را آغاز کردید ؟

سلام علیکم . اینجانب از سن ۷-۸ سالگی این کار را شروع کردم.اولین نقش من حضرت سکینه بود بعدها حضرت علی اکبر و بالاخره حضرت اباالفضل که تا۱۰-۱۲ سال قبل نقش حضرت ابالفضل را ایفا می نمودم.

مشوق شما در این کار چه کسی بود؟

من از کودکی صدای خوبی داشتم . مرحوم میرزای شبیه خوان که نام اصلی ایشان میرزا محمد سعید بود با دیدن استعداد من و امتحان من مرا تشویق کرد که شبیه خوانی کنم.مرحوم پدرم(کربلایی حسین) و مردم روستا هم مرا خیلی تشویق می کردند.

درباره مرحوم میرزای شبیه خوان بیشتر بگویید

آن مرحوم صدای خیلی خوبی داشت و ۷۰ نوع شبیه خوانی از حفظ داشت و به همه آموزش می داد.صدای ایشان بهترین صدای آن موقع در زیبد محسوب می شد. ایشان استاد همه شبیه خوانان فعلی ذر زیبد بود.از دیگر بزرگان مرحوم شیخ حسن خوری بود که از اهالی خور بود. اوهم در کار شبیه خوانی وارد بود و روضه خوانی هم میکرد.مرحوم حاج آقای وثوق بزرگ هم بود که در نقش امام حسین و امام سجاد ظاهر میشد و نقش ایشان خیلی در مردم تاثیرگذار بود .

همدوره ای های شما در شبیه خوانی چه کسانی بودند؟

مرحوم کربلایی عباسعلی اکبری( درنقش حضرت زینب) –مرحوم حاج عباسعلی میلانی(معروف به شمر) و مرحوم میرزا احمد زیبدی (در نقش امام حسین).جالب اینجاست که گروه ما بقدری مشهور بود که برای اجرای مراسم در روستاهای دور و نزدیک ما را دعوت می کردند. و بنده را به اسم حضرت عباس و مرحوم کربلایی عباسعلی میلانی را بعنوان شمر میشناختند.

محل شبیه خوانی در آن زمان کجا بود؟

شبیه خوانی در مسجد زیبد و مراسم قتلگاه در پشت قلعه مکان معروف به سرپروند برگزار میشد.

فعالیتهای دیگر شما چه بود؟

در گروه پیشخوانی (مراسم شعرخوانی که قبل از روضه در مسجد برگزار شده و مطلع شعر معروف آن این است:آبش نداده اند و لب تشنه کشته اند …در دشت کربلا)شعر میخواندم.در جوانی سردسته هیات سینه زنی بودم.مرجوم کربلایی عباسعلی بنا هم سردسته هیات زنجیرزنی بود.

زنان هم در تعزیه خوانی نقش داشتند؟

در زیبد نقش نداشتند ولی از گناباد گاهی زنان برای ایفای نقش حضرت زینب و سایر زنان کربلا به زیبد می آمدند و نقش ایفا می کردند.

از خاطرات جالب خود بگویید؟

سالهای قبل از انقلاب بخاطر خشکسالی مردم اکثرا برای امرار معاش سرکوره آجرپزی به تهران می رفتند . یک سال که بنده به تهران رفته بودم یکی از زیبدیها من را دیده بود و به شوخی گفته بود سال چقدر سخت شده که حضرت عباس هم برای کارکردن به تهران آمده است! از خاطرات دیگر ما اینکه در مراسم شبیه خوانی مختار قاتلین امام حسین توسط مختار دستگیر و مجازات می شدند این مراسم به همین دلبل مراسم شادی بود و مردم برخلاف دیگر شبیه خوانی هاخوشحال می شدند و مراسم خنده داری بود.

یادی از گذشتگان:

qese shagerdane mirza (4)              qese shagerdane mirza (7)               qese shagerdane mirza (6)

از راست: مرحوم سید عبدالله حاجی وثوق، مرحوم حاج میرزا احمد زیبدی، مرحوم آقا میرزا یحیی حاجی وثوق

 

  qese shagerdane mirza (3)     qese shagerdane mirza (2)      qese shagerdane mirza (1)      qese shagerdane mirza (5)

      از راست: مرحوم حاج محمد علینژاد، مرحوم حاج عباسعلی میلانی،
مرحوم کربلایی عباسعلی اکبری، مرحوم حاج اسدالله فرزاد (سقای هیئت)
                                                           

شــادی روحشــان صلــوات

۲ دیدگاه

 1. سید قاسم وثوق می‌گه:

  با سلام و خدا قوت
  قالب جدید سایت، مبارک باشه.
  مرحوم آقامیرزایحیی حاجی وثوق از شبیه خوانان بسیار مطرح و مسلط بوده اند به نحوی که شاهدان مبگویند زمانی که وی در میدان بوده و در نقش عمر سعد (آنگونه که من بخاطر دارم) شبیه خوانی می کرده اند ایفای نقششان آنچنان طبیعی بوده که هر کسی را به اشک ریختن وا می داشت.
  با تشکر و سپاس

 2. ابوالقاسم اکبری می‌گه:

  با سلام و احترام
  نام همه بزرگواران نیکو و یادشان گرامی باد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.