تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴.::. ساعت : ۱:۱۴ ق.ظ

معرفی اجمالی زیبد

3

روستاي زيبد در ۲۰ كيلومتري جنوب غرب شهرستان گناباد واقع شده كه با جمعيتي بالغ بر ۵۰۰ خانوار بزرگترين روستای بخش کاخک و بعنوان مرکز دهستان مرکزيت قريب به۲۵ پارچه روستا را دارا ميباشد. آب و هوای آن در زمستان معتدل و در تابستان نسبتأ خنک و مطبوع است.

گويند چرا نامش را زيبد گذاشته اند با جستجو در تاريخ تمدن کهن ايران می توان زيبد را که از مصدر زيبيدن به معنای شايسته زندگی بودن است شناخت و خصوصيات آن اينچنين است :

۱- دارای موقعيت جغرافيايي بسيار عالی و منطقه خوش آب و هواي ييلاقی با کوهستانهای جالب و ديدنی که بهار و تابستانش با وفور انواع ميوه های شيرين بويژه خربزه های معروف زيبد آن را شايسته زندگی کردن قرار داده است.

1 3

2

۲- منطقه گردشگری درب صوفه زيبد با کوه های سر به فلک کشيده و چشم انداز بسيار زيبا و طبيعتی دلنشين و آبشار معروف آن خستگی را از تن هر گردشگری بيرون می کند.منطقه ای که به اذعان بسياری از گردشگران در جنوب خراسان کم نظير است.

                       6     7

5

4

 

۳- سرزمين حماسه ها و اسطوره های تاريخی شاهنامه است .در تاريخ کهن ايران جنگ مشهور دوازده رخ در منطقه سرپيوند زيبد بين ايران و توران اتفاق افتاده است که بيش از دو هزار و پانصد بيت شاهنامه بزرگ فردوسی را به خود اختصاص داده و قبر پيران ويسه که از سرداران توران بوده است در درب صوفه گواه اين ماجراست.

۴- وجود ميراث کهن تاريخی قلعه زيبد ، قلعه سرچشمه شهاب گبر ،آرامگاه پيران ويسه ، درخت سرو کهنسال ، غارهای آهکی کوههای زرد ، ايوان مسجد جامع زيبد و ايوان سنگی درب صوفه از جايگاههای تاريخی زيبد هستند.

       8

9      15

11

10

 

۵- دينداري ، شجاعت ، صداقت و سخت كوشي صفت اين مردمان است كه در ادوار مختلف تاريخ آنرا نشان داده اند سابقه مردمی زيبد در دفاع از عزت و بزرگی ايران اسلامی که قبل از پيروزی انقلاب و در دوران مبارزات عليه رژيم طاغوت با ايجاد اولين جرقه های مبارزه با رژيم در سطح شهرستان که از پيشگامان و بلکه هاديان مبارزان گناباد بوده اند و پس از پيروزی آن که با شهادت ۲۵ عزيز آرميده در دل خاک ، ۴ سردار شهيد ،داشتن بيش از ۶۰ جانباز و اعزام بيش از ۶۰۰ رزمنده به جبهه های نبرد شاهدانی زنده و ماندنی در تاريخ است. و همين ها علت اعطای لقب عنوان روستای شاخص استان در دوران دفاع مقدس می باشد.

13

12

۶- زيبد همواره يکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی شهرستان بوده و عليرغم امکانات اندک علمای بزرگی را تحويل جامعه داده است و در بسياری از رشته های علمی همچون : فيزيک،شيمی،عمران،پزشکی و ساير رشته های تخصصی و حوزوی نخبه های زيادی را پرورش داده که در داخل و خارج کشور فعاليت می کنند.

۷- بيش از نيم قرن است -از تاريخ ۲۸/۱۲/۱۳۲۴ – که زيبد طی نامه شماره ۲۷۵۲ فرمانداری گناباد به مرکز دهستان ارتقاء يافت و عملاٌ مديريت روستايي از آن زمان بصورت رسمی در اين دهستان آغاز گرديد که در سطح شهرستان بی سابقه است . و همين مرکزيت دهستان باعث استقرار بسياری از اماکن و ارگان های دولتی و خدماتی در زيبد شده که به همين منظور روزانه بسياری از روستائيان منطقه جهت رفع نيازهای عمومی و شخصی خود به اين روستا مراجعه می نمايند.

14

 

 

۸- يکی از مهمترين افتحارات مردم زيبد حضور مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۳ در اين دهستان است که همزمان با اين حضور ،کتابخانه زيبد توسط تعدادی از جوانان و روحانيون فعال و روشنفکر زيبدی کار خود را آغاز کرده و زمينه افشاگری عليه رژيم پهلوی را مهيا می ساخت.

17

دیدگاه خود را به ما بگویید.