تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴.::. ساعت : ۷:۱۷ ب.ظ

اطلاعیه جذب کمک های مالی و امکانات

khane rahgozar22

ممکن است برای شما هم گاهی پیش آمده باشد که در خیابان شخصی جلوتان حاضر می شود و ابراز می دارد که در راه مانده، و در اینجا غریب است. به این گونه افراد ابن السبیل گفته می شود. ابن السبیل به مسافر در راه مانده و نیازمند گفته مى‌ شود.

این واژه قرآنی در چهار سوره بقره، نساء، اسرا و روم  و در پنج آیه برای بیان یکی از دسته هایی است که بصورت عام مشمول انفاق می باشند آمده است.

از برخى متون برمی آيد كه دست‌گيرى از ابن‌سبيل، پيش از اسلام نيز رايج بوده است و اسلام هم كمك به ابن‌ سبيل را در نظام اقتصادى خويش قرار داد.

قرآن کریم، نيكى به ابن‌سبيل را در كنار عبادت خداوند، پرهيز از شرک و نيكى به پدر و مادر و خويشاوندان سفارش كرده است:
«واعْبُدوا اللّهَ و لاتُشرِكوا بِه شَيئًا و بِالولدين إحسنًا و بِذِى‌القُربى‌…وابنِ‌السَّبيلِ …»
همچنين پرداخت مال به ابن‌سبيل را در كنار ایمان به خدا و روز قیامت و كمك به ذوی‌ القربی از مصاديق نيكى برشمرده است.آيه ۲۱۵ بقره بر انفاق به پدر و مادر و خويشان و در راه ماندگان تأكيد كرده است:«يَسئَلونَك ماذايُنفِقونَ قُل ما أنفَقتُم مِن خَيرٍ فَلِلولِدَينِ و الأَقرَبينَ…وابنِ ‌السَّبيلِ …»

درست است که در جامعه امروزی ما فردی با شرایط ابن السبیل کم پیدا می شود اما ممکن است شرایط مشابه آن پیدا شود. به مثال های زیر توجه نمایید:

– گروهی چند نفره از شهرستانی دیگر بعنوان تعزیه خوان در روستا حضور پیدا میکنند و شب جایی برای اقامت می خواهند.

– کارشناسان یا کارگرانی جهت انجام مطالعات خط انتقال گاز یا انجام هر طرح دیگری به روستا مراجعه مینمایند و تقاضای جایی برای اقامت چند روزه دارند.

– منزل مسکونی نیازمندی از نیازمندان روستا دچار آسیب می شود و این شخص در مدت بهسازی منزل خود بدنبال جا و مکان می گردد.

– و ده ها مورد دیگری که اگر دست اندرکار مسایل روستا باشی بهتر می توانی درکش کنی…

جالب اینجاست که یکی از همشهریان خیّر زیبدی مان که انشاءالله خداوند متعال روحش را قرین رحمت نماید، چند ده سال قبل فکر اینها را کرده و موقوفه ای با این عنوان احداث کرده که متأسفانه چندین سال است بلااستفاده مانده است.

با این شرایط دهیاری و شورای اسلامی زیبد مرمت و بهسازی این مکان را که در روبروی صندوق قرض الحسنه زیبد واقع شده در دستورکار خود قرار داده و جهت جذب کمک های نیکوکاران اطلاعیه ای به شرح ذیل منتشر نموده است:

اطلاعیه                                         اطلاعیه

 با توجه به اینکه عملیات ساختمانی بهسازی و مرمّت موقوفه موسوم به خانه رهگذر زیبد شروع شده و جهت این امر در قالب کمک مالی، تأمین مصالح، تهیه تجهیزات و امکانات داخل این خانه به کمکهای شما خیّرین گرامی نیاز می باشد بدینوسیله لیست اقلام و شرح هزینه های آن اعلام می گردد.

از کلیه خیرین و نیکو کاران محترم تقاضا می شود جهت تحویل کمکها و کسب اطلاعات بیشتر به دهیار یا اعضای شورای اسلامی زیبد مراجعه نمایند. ضمنا می توانند کمکهای نقدی خود را به حسابی که در صندوق قرض الحسنه زیبد پیش بینی شده واریز نموده و رسید دریافت نمایند.       تلفن های تماس:      ۸۱۱۰ ۳۷۵ ۰۹۱۵            ۸۸۷۳ ۵۳۳ ۰۹۱۵

لیست اقلام مورد نیاز جهت بهسازی، تکمیل و تجهیز خانه موقوفه موسوم به” خانه رهگذر زیبد”

khane rahgozar2

 لازم بذکر است ساختمان مذکور در ده ها سال قبل با عنوان استفاده ابن السبیل و در راه ماندگان وقف شده که سالها بلااستفاده بوده و با راه اندازی این بنا، ضمن احیای این موقوفه، در کارهای عام المنفعه روستا، اقامتگاهی برای نیازمندان، مسافرین و … مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در ادامه گزارش تصویری شروع بکار در این بنا را مشاهده فرمایید:

20150722_120226

20150722_120137

20150724_123744

20150727_121533

20150727_121652

20150727_121654

دیدگاه خود را به ما بگویید.